Böbrek Nakli

Böbrek Nakli

Diyalize giren veya girme aşamasına gelen hastalar için en iyi tedavi şekli böbrek naklidir. Böbrek nakli sonrası böbrek fonksiyonlarının hemen yerine gelmesi nedeniyle tüm fizik ve psikolojik bozukluklar düzelir. Buna bağlı olarak daha uzun ve konforlu bir yaşam başlar. Yapılan çalışmalarda böbrek nakli diyalize göre 2.5 kat daha uzun ömür sağlamaktadır. Yine nakil sonrası hastalarımız diledikleri kadar su içebilmekte, diledikleri yemekleri yiyebilmektedirler. İş ve aile hayatı düzene girmekte, çocuk ise okula gidebilme şansı kazanabilmektedir. >>>

Böbrek Nakli
Böbrek Nakli Hakkında
Bilgiler

Böbrek nakli nedir?


Diyalize giren veya girme aşamasına gelen hastalar için en iyi tedavi şekli böbrek naklidir. Böbrek nakli sonrası böbrek fonksiyonlarının hemen yerine gelmesi nedeniyle tüm fizik ve psikolojik bozukluklar düzelir. Buna bağlı olarak daha uzun ve konforlu bir yaşam başlar. Yapılan çalışmalarda böbrek nakli diyalize göre 2.5 kat daha uzun ömür sağlamaktadır. Yine nakil sonrası hastalarımız diledikleri kadar su içebilmekte, diledikleri yemekleri yiyebilmektedirler. İş ve aile hayatı düzene girmekte, çocuk ise okula gidebilme şansı kazanabilmektedir.

Böbrek nakli;
1. Canlı vericiden: Kendisinin veya eşinin dördüncü dereceye kadar yakınları
2. Kadavradan olmak üzere iki kaynaktan yapılır

Böbrek Nakli, çok kez alıcıda iyi uyum gösterir. Alıcı ve vericinin çok iyi incelenmesi bu başarıyı artırmaktadır. Bu nedenle canlıdan yapılan nakillerin başarı oranı daha fazladır. Son yıllarda tedaviye eklenen yeni ilaçlar kadavradan yapılan nakillerin de başarı oranını artırmıştır.

Hastanemizde transplantasyon öncesi alıcı ve vericilerin tüm tetkikleri 1 hafta içinde tamamlanır. Böbrek transplantasyonunun yapılmasına karar verildiğinde alıcı ve verici hastaneye yatırılır ameliyattan üç gün önce alıcının bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlara başlanır. Ameliyat sonrası tüm yaşam süresince devam edecek bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla tedavi devam eder hasta ameliyat sonrası ortalama 1 hafta hastanede yatar, taburcu edildikten sonra periyodik kontrollere gelir.

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/bobreknakli.net/httpdocs/index.php on line 123